Ta strona w zamierzeniu ma pomóc w zrozumieniu układów pokerowych.
Nie jesteś pewien, co w pokerze bije dany układ?
Sprawdź poniższą listę możliwych układów od najlepszego do najsłabszego. Taki sam standard obowiązuje we wszystkich pokerowych kasynach online.
Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące starszeństwa układów kart w pokerze.
Poker królewski (Royal Flush)
Poker złożony z kart od asa do dziesiątki tego samego koloru. W pokerze wszystkie kolory są sobie równe.
Poker (Straight Flush)
Strit złożony z pięciu kart tego samego koloru.
Kareta (Four of a Kind)
Cztery karty o tej samej wartości. Gdy kilku graczy ma podany układ, wygrywa gracz z mocniejszymi kartami, z których złożył układ.
Ful (Full House)
Układ składający się z trójki takich samych kart i pary jednakowych kart. Na podanym przykładzie „as uzupełniony królem” ma większą wartość niż „król uzupełniony asem”.
Kolor (Flush)
Pięć kart w tym samym kolorze (nie po kolei). Wysoka karta decyduje wysokość kolory. Na przykładzie możemy zobaczyć kolor z asem, który jest najwyższą możliwą kombinacją.
Strit (Straight)
Pięć kart następujących po sobie. As może być zarówno wysoką kartą, jak i niską. Wygrywa układ z silniejszą wysoką kartą. W przykładzie widać strita z piątką jako najwyższą kartą, który to układ jest najniższym z możliwych stritów.
Trójka (Three of a Kind)
Jakiekolwiek trzy karty tej samej wartości. Na naszym przykładzie widać trójkę złożoną z asów, z królem i damą na boku – jest to najmocniejsza trójka z możliwych.
Dwie pary (Two Pair)
Układ składający się z dwóch różnych par. Na przykładzie najlepsze możliwe ułożenie par, czyli para asów z parą króli. Wyższa para z dwóch decyduje o wysokości układu dwóch par.
Para (One Pair)
Dwie karty o takiej samej wartości. Na przykładzie widać najlepszą możliwą pojedynczą parę.
Wysoka karta (High Card)
Każdy układ kart, który nie kwalifikuje się do powyższych. Na przykładzie widać najlepszą z możliwych wysoką kartę.
Układy w pokerze – FAQ
Czy strit bije kolor?
Nie. Jest to jeden z najczęstszych pokerowych mitów. W rzeczywistości kolor (pięć kart z tego samego koloru) zawsze bije strita (pięć różnych kart w kolejności). Poker, złożony z strita i koloru, wygrywa z obiema tymi kombinacjami.
Co jest lepsze – dwie pary, czy trójka?
Trójka zawsze wygrywa z dwoma parami. Jedyną ręką pokerową z jaką wygrywa podwójna para jest jedna para.
Czy „wszystkie czerwone” lub „wszystkie czarne” wygrywają ze stritem?
„Wszystkie czerwone” i „wszystkie czarne” w pokerze nic nie znaczą. By mieć kolor należy zdobyć karty tego samego koloru karcianego, a nie fizycznego. To znaczy, że ręka złożona z kart pomalowanych na ten sam kolor, nam przykład karo i kier, lub pik i trefl, nie jest układem pokerowym.
Czy wysokość kart w układzie „kolor” ma znaczenie?
Tak, ma. W No-Limit Hold’em jeżeli masz kolor z asem jako najwyższą kartą, a twój przeciwnik kolor z królem, to ty wygrywasz. Najlepszym sposobem, by przekonać się kto wygrał jest rozłożenie kart na stole i porównanie ich z kartami przeciwnika. Osoba która ma wyższą kartę, wygrywa (oczywiście, by to zrobić oboje musicie wyłożyć swoje karty).
Który kolor kart jest najmocniejszy?
W pokerze kolor kart nie ma znaczenia. Piki nie są lepsze od kierów, a trefle nie są lepsze od karo, itd. Jeżeli masz taki sam układ jak twój przeciwnik, ale w innym kolorze, to wtedy po prostu dzielicie się wygraną. Ten mit pochodzi z innych gier, gdzie kolor układu ma znaczenie.
Z czym wygrywam jeśli mam trzy pary?
Z niczym. Po prostu używasz swoich dwóch najwyższych par. W pokerze nie ma czegos takiego jak „potrójna para”.
Czym różni się set od trips? Które z nich jest lepsze?
Trips i set są tym samym układem: trójką. Różnica polega na tym w jaki sposób kompletujesz tę trójkę. Set powstaje gdy dokładasz własną parę do jednej karty leżącej na stole. Trips jest wynikiem dołożenia jednej własnej karty do pary leżącej na stole, by utworzyć trójkę. Z racji, że set łatwiej ukryć przed przeciwnikami w trakcie obstawiania, uznawany jest on za lepszy układ.
Co gdy na stole są dwa strity?
Dzielisz wygraną. Oczywiście o ile inny gracz nie ma lepszego układu (kolor lub wyżej), ani strita wyższego od twojego.
Czym jest poczwórny kolor (Four-Flush)?
Four-Flush zachodzi wtedy, gdy do czterech leżących na stole kart tego samego koloru dołożysz jedną ze swojej ręki, by uzupełnić kolor. Warto zwrócić uwagę na jedną z kluczowych różnic pomiędzy No-Limit Hold’em i Pot-Limit Omaha, którą jest fakt, że w PLO musisz użyć dwóch własnych kart, co oznacza, iż wykonanie poczwórnego koloru nie jest możliwe.
Co jeśli mam taką samą parę jak mój przeciwnik?
Ponownie, dzielisz wygraną. Para asów kontra para asów przeważnie oznacza podział wygranej, o ile ktoś nie jest szczęściarzem i uda mu się wyłożyć poczwórny kolor na stół.
Czy można ułożyć strita z 4-3-2-A-K?
Nie. Pomimo tego że as może być zarówno najniższą (A-2-3-4-5), jak i najwyższą kartą (A-K-Q-J-10), to nie może być obiema na raz.
Czy mój ful 3-3-3-A-A wygrywa z układem przeciwnika 8-8-8-K-K?
Nie. Jeżeli chodzi o fula, zawsze wygrywa ten z wyższą trójką. W przykładzie powyżej ful z trzema ósemkami bije fula z trzema trójkami.
Kto wygrywa, gdy na stole leży kareta?
Wygrywa gracz z najwyższą wysoką kartą. Na przykład, jeżeli na stole leży 8-8-8-8-5, a ty masz A-K, gdy twój przeciwnik ma K-Q, to wygrywasz. (Twoja najlepsza możliwa ręka to 8-8-8-8-A, a jego 8-8-8-8-K.) Gdyby na stole leżało 8-8-8-8-A, wtedy dzielicie wygraną z racji tego, że najlepsza kombinacja dla was obu to 8-8-8-8-A.
Jaka jest różnica pomiędzy karetą, a „czwórką”?
Nie ma żadnej. Są dokładnie tym samym układem.